Подарък 50 лв ваучер за нови клиенти.  Регистрирай се тук

Нежелана пигментация на кожата и как можем да я избегнем.

Пигментиране на кожата

Горещите слънчевите дни наближават и мечтите ни за екзотични плажове и целодневни преходи в планината са все по-реални. Тук ще научите повече за тъмните петна и как да избегнете нежеланата пигментация на кожата.

Както всички вече знаете, цветът на кожата ни се определя от способността ѝ да произвежда пигмента меланин. Колкото по-дълго излагате кожата си без защита на слънце, толкова по-възможно е синтезът на меланин да се увеличи и да се натрупа неравномерно по кожата, т.е това води до появата на така нежеланите пигментни петна. 

Тъмните петна по кожата, още познати като хиперпигментация, не са причина за безпокойство и не се нуждаят от лечение. Те могат да варират от светлокафяво до тъмнокафяво, като цветът им зависи от тона на кожата. Петната са със същата текстура като кожата, не са болезнени и размерът им може да варира. Те могат да се появят на всяка част от тялото, но най – често се срещат в области често изложени на слънце. Тъмните петна са често срещани в областите: ръцете, лицето и раменете. 

В зависимост от причината за появата, тъмните петна по кожата могат да бъдат различни видове. Ето и най-често срещаните:

Жена с лунички за блог пост

Старчески петна

Старческите петна се появяват основно по части от тялото, които са най-често изложени на слънце, като лицето, шията, деколтето, ръцете и горната част на дланите. Те се появяват в по-напреднала възраст, както и името им подсказва, и са породени от невнимание към личната грижа за кожата през годините.

Лунички

Луничките са специфичен вид петна по кожата, които засягат определен тип хора, с изключително светъл цвят на кожата – първи или втори тон по скалата на Фицпатрик (може да видите какъв тип кожа имате по скалата на Фицпатрик тук). Луничките се появяват предимно в топлите месеци на годината, когато има повече слънчеви дни. Тяхната поява се определя като защитна реакция на организма срещу силните слънчеви лъчи. Кожата започва да произвежда прекомерно количество меланин, с главната цел да се предпазят долните слоеве на кожата от вредните ултравиолетови лъчи.

Мелазма

Позната още като хлоазма, мелазмата е състояние, при което се развиват значителни области с пигментни петна по лицето. Мелазмата е най-често срещана при жените и то по лицата им, а причината е промяната в хормоналните нива. Мелазма се среща при 10-15% от бременните жени и при 10-25% от жените, приемащи орални контрацептиви. Понякога тези кафяви петна по кожата се наричат „маската на бременността”. 

Снимка жена за блог пост "Как да избегнем нежеланата пигментация на кожата?"

Как да избегнем тъмните петна по кожата?

👉 Нанасяне на подходяща козметика със слънцезащитен фактор

Използвайте и нанасяйте слънцезащитен продукт повече от веднъж, дори и козметиката да е водоустойчива. За предпочитане е факторът на защита да е SPF 50+, а за по-светла кожа дори 100+. Важно е да напомним, че слънчевите UVA/UVB лъчи оказват влияние върху кожата дори при облачно време, така че не пропускайте нанасянето й и в тези дни. 

💡 Хубаво е да споменем, че слънцезащитни кремове трябва да се купуват от аптеки, а не от дрогерии, понеже там контролът на съставките е по-голям. Качествените кремове, дори и с фактор 100, се размазват лесно и не оставят следи. Следи оставят кремовете с некачествени пълнители. 

Ето и един факт за дамите, които държат да имат красив загар – нанасянето на козметика с висок слънцезащитен фактор не пречи на потъмняването на кожата, напротив – придобитият тен е здравословно натрупан и по-дълготраен. 

💡 Наблюдавайте страничните ефекти на всяка козметика, лекарствен продукт или хранителна добавки, които приемате. Възможно е да е упоменато, че като противопоказние е описана фоточувствителност на кожата. Ако е така, непременно използвайте максимално висок фактор. 

💡 И последно, но не и по важност – избягвайте всякакви ексфолиращи процедури на кожата през летните месеци. Ако все пак го направите, в следващите 3 дни задължително нанасяйте най-висок слънцезащитен фактор на ексфолираните зони. Кожата има защитен слой (липиден), който се нарушава при подобни процедури и му трябват около 3 дни, за да се възстанови. 

👉 Ограничаване на времето, прекарано на слънце

Опитвайте се да избягвате слънцето в часовете с най-голяма интензивност на греенето (между 12 и 16 ч.). Препоръчваме ви при прекормерно излагане на слънчеви лъчи да носите защитно облекло, включително шапка и очила, когато е възможно. 

👉 Прием на достатъчно течности 

И тук хидратацията е от изключителна важност. Честият прием на вода и други течности (за предпочитане негазирани) спомагат за доброто състояние на кожата, за нейната еластичност и тонизираност.

👉 Редовна физическа активност през лятото

А вие знаете ли, че докато тренирате, всъщност организмът ви влиза в процес на детоксикация и засилва имунната ви система? Физическите упражнения понижават стреса, намаляват нивата на кортизол и правят кожата по-стегната, сияйна и гладка. Редовните спортни активности намаляват възможността от хиперпигментация и спомагат за отстраняването на несъвършенствата по кожата.

👉 Балансирано и здравословно хранене

Много често здравословното хранене се приема като безвкусно и ограничаващо в негативен смисъл. Този тип диета не е равностойна на гладуване, напротив – не са нужни крайни лишения от дадени храни, а правилното им разпределение в количеството на прием. Свежи зеленчуци и плодове, чисти меса, варива и тъмен шоколад са добър стартов пакет за здравословна диета.

Научете какво не трябва да правите след лазерна епилация в нашия предходен блог.

Като заключение оставяме следните думи тук – кожата е нашият най-голям орган и заслужава подобаваща постоянна грижа. Слънцезащитата от април до октомври (за лице, деколте и шия – целогодишно), дълбоката хидратация и здравословнияначин на живот ще ви помогнат в процеса по поддръжка на здрава и сияйна кожа, без нежелано пигментиране.